A   R   T   Y   S   T   A       R   Z   E   Ź   B   I   A   R   Z

Biografia

Stanisław Biżek urodzony 14.11.1938 roku w Wierzchowiskach.

Ukończył PLSP w Lublinie, studia na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie u profesora J. Pugeta w 1964 roku. W czasie studiów odbył podróże: Grecja, Kreta, Wiedeń, Moskwa, Belgrad, Sofia, Paryż. Po studiach przyjechał do Szczecina w 1964 roku.

Uprawia małe formy rzeźbiarskie, medalierstwo, rzeźbę plenerową i monumentalną.

Liczne wystawy indywidualne w Szczecinie i innych miastach m.in. Koszalin, Lublin, Goleniów, Szczecin (40 lecie pracy twórczej 2004), Galeria ARS TERRA w Bucholz (Niemcy) 1997, Galeria Philippe Gelot w Paryżu (Francja) 1998, Hütscheroda (Niemcy) 2000, Holbaek (Dania) 2002, Rostock (Niemcy) 2007, udział w kilkudziesięciu wystawach ogólnopolskich i międzynarodowych jak III Ogólnopolska Wystawa Rzeźb, Warszawa 1971, Ogólnopolskie Biennale Małych Form Rzeźbiarskich Poznań 1974-1991, Światowa Wystawa Medalierstwa FIDEM Kraków 1975, Międzynarodowe Biennale „Dantesco” Ravenna (Włochy) 1977, 1979, 1983, 1998, 2003.

Autor wielu prac rzeźbiarskich i pomników w regionie m. in. rzeźby plenerowe w Szczecinie, współautor pomnika 1000-lecia bitwy pod Cedynią, Pomnik na Cmentarzu Wojskowym w Kamieniu Pomorskim, pomnik Osadnikom w Chojnie. Pomniki w: Myśliborzu, Dębnie Lubuskim, Łobzie. Rzeźby w: Międzyzdrojach, Świnoujściu, Kamieniu Pomorskim, Legnicy. W Niemczech: Binz, Kuhlungsborn, Albeck, Behringen.

Wykonanie licznych tablic w brązie m. in. dla Zamku Książąt Pomorskich, Katedry Szczecińskiej, kościoła św. Jana Chrzciciela, Politechniki Szczecińskiej, Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego oraz szkół.

Prace znajdują się w zbiorach muzealnych i galeriach m. in. Muzeum Narodowe w Szczecinie, Muzeum Sztuki Medalierskiej Wrocław, Muzeum w Chorzowie, Muzeum Okręgowe w Lublinie, Galeria ZAR w W-wie oraz w zbiorach prywatnych w kraju i za granicą: w Niemczech, Szwecji, Danii, Czechach, Anglii, Włoszech, Francji, USA.

Publikacje znajdują się w wielu wydawnictwach artystycznych jak: Sztuka, Projekt, Dzieje Sztuki Polskiej 1890 -1980. Noty biograficzne m.in. w polskim i angielskim wydaniu: Kto jest kim w Polsce, International Who's Who of Intellectuals, Men of Achievement wydane przez Cambridge.

Działacz społeczny i związkowy m. in. były prezes ZPAP, założyciel i prezes oddziału ZAR w Szczecinie, założyciel Stowarzyszenia Twórczego Artystów Rzeźbiarzy w Szczecinie. Założyciel Sekcji Rzeźby ZPAP w 1999 roku. Inicjator imprez rzeźbiarskich m. in. rzeźb plenerowych przy alei Jana Pawła II w Szczecinie, pleneru medalierskiego z okazji 750-lecia nadania praw miejskich Szczecinowi, pleneru rzeźbiarskiego na terenie szpitala onkologicznego w Szczecinie, biennale rzeźby pt. Ochrona Środowiska Naturalnego, Międzynarodowego Pleneru Rzeźbiarskiego w Buku, projektant odznaczenia (krzyża) Gryfa Zachodniopomorskiego. Uczestnik licznych międzynarodowych plenerów rzeźbiarskich w drewnie, granicie, metalu.

Laureat wielu nagród i wyróżnień krajowych i zagranicznych m. in. II nagroda w konkursie na medal pt. Piękno Ziemi Szczecińskiej w 1970 roku. I i II nagroda w konkursie na medal pt. Dzieje Szczecińskich Rodzin XX wieku w 1970 roku. Nagroda artystyczna WRN Szczecin w 1972 roku. Nagroda III stopnia MON Warszawa w 1974 roku. III nagroda w konkursie ogólnopolskim na medal XXXV-lecie LWP Warszawa w 1977 roku. I nagroda w konkursie makroregionu nadmorskiego pt. Konik Morski Szczecin w 1978 roku. Wyróżnienie na VI Międzynarodowym Biennale Dantesco-Ravenna - Włochy w 1983 roku. Wyróżnienie w konkursie na pomnik AK w Szczecinie w 1994 roku. I nagroda i realizacja w konkursie na wykonanie akcentu rzeźbiarskiego do parku im. Gałczyńskiego w Szczecinie w 1996 roku. Nagroda Wojewody Szczecińskiego V Ogólnopolskiej Wystawy Rzeźby pt. Ochrona Środowiska Naturalnego - Szczecin 1996 rok. Grand Prix I Pomorskiego Konkursu Plastycznego – Szczecinek 2002 rok. Nagroda Artystyczna Miasta Szczecina za rok 2005.

Uhonorowany odznaczeniami szczecińskimi i państwowymi.

Wszystkie prawa zastrzeżone. Stanisław Biżek © 2007